Hem
  • Presentkort

  • VOEC

  • Banner

K-PO DX-5000Plus Allmode 28-30Mhz

DX-5000P

Ny version av DX-5000

2 195,00 kr
Inkl. moms
Kvantitet
Strax i lager

Beskrivning

Ny version av DX-5000 med följande uppdatering:

Inbyggd VOX
CTCSS/DCS
RX Noise reduction (förbättrad brus reducering)
RX Compander
Noise gate
Möjlighet att välja mikrofon typ ( Elektret eller dynamisk)
Uttag bak för extern programmering


Frekvensområde   28-30MHz
Trafiksätt   AM / FM / LSB / USB / CW / PA
Effekt   AM / CW: 12W, FM/SSB Ca 40W
Stegning   10 Hz / 100 Hz / 1 kHz / 10 kHz
Funktioner   Skydd mot hög swr & spänning
    Programeringsbar via pc (kräver kabel)
    Echo funktion
    Scanning
    +10Khz omkopplare
    Roger pip
    plus mkt mera funktioner
Strömförbrukning   Max 5-6 A (vid 13,8 VDC)
Drivspänning   13,8 VDC (+/-10%)
Storlek   ca. 280 x 250 x 60 mm
Vikt   2,1 kg


Leveras med:
Handmikrofon
DC-kabel
Mobilhållare
Engelsk bruksanvisning

Produktdetaljer
KPO
DX-5000P
Omdömen
Betyg 

Mycket trevlig radio

Köpte min radio begagnad, men den kommer från Limmared från början. Detta är en väldigt trevlig radio.
Den som minns de gamla apparaterna från 80 och 90 tal - När dessa öppnades var det ett virrvarr av trådar hit och dit. Inte i denna, det är mycket rent och snyggt i radion. Detta är SDR radio. Inga trimkondingar, trimpottar eller spolar/spolkärnor att vrida på.

Det bör dock påpekas, att skall du ha ut max av denna radio, så är en programmeringskabel nödvändig. Finns möjlighet att starta om radion i 2 olika lägen. Jag vill köra 10m och 12m amatörradio med den, och det är mycket begränsat innan man via daton och kabeln kan städa upp i den något röriga kanalplanen/minnesplanen.

Efter att jag fixat till allt, så finns numera även 12m med i den.
Både 10 och 12 meter fungerar väldigt bra. Se kanalvredet som minnespositioner. Du kan sedan tuna radion till stora delar mellan dessa kanalpositioner med clarifier ratten. Den behöver dock ställas in så att den påverkar både RX och TX samtidigt. Som jag ser det, kan alla inställningar göras i programmet för datorn och sedan tanka ner din 'kodplugg' till radion.

Jag rekommenderar radion till någon som vill köra 10 eller 12 meter amatörradio.
Bör väl tilläggas att för den som vill köra 11m finns också gott om plats att lägga in dessa frekvenser. Den fungerar troligtvis lika bra på 11m.

Betyg 

K-PO DX-5000Plus

Mycket Trevlig radio .Bättre kvalite på kanal väljaren än crt 6900 är väl enda skillnaden. ja squelchen kanske är lite bättre med.Rekomenderas

Betyg 

Utmärkt radio

Jag köpte min K-po dx5000 i mars 2022 och har främst kört den från bilen med en Sirio Ml145 antenn.

Har fungerat alldeles utmärkt både på 27 och 28MHz.

En aning dyr radio som har få fel och brister. Jag kan varmt rekommendera radion till radioamatörer som vill ha en radio som har brett användningsområde utan att kosta skjortan

Betyg 

Bra radio

Sluta gnäll Sture,radion funkar perfekt,du kanske har fått ett måndags exemplar ?

Betyg 

Dålig ssb

Mycket dålig modulation och lågt power på ssb Am är ok FM är ok men på ssb.
Mottagaren är ok
Modlationen är mycket mörk låter som man har en handske för micken.

Skriv din recension

K-PO NM-452DX Handmick med echo

K-PO DX-5000Plus Allmode 28-30Mhz

Ny version av DX-5000

Skriv din recension
Kunder som köpt denna produkt köpte också: