Sigma LW-20 end fed wire 3.5-52Mhz
| Frekvensområde | 3.5-52 MHz needs Antenna tuner | |
| Max effekt | 400W | |
| Wirelängd | 20.28m soft plastic wire | |
| Anslutning | 9:1 Unubalun with UHF female (SO-239) |
Plockade isär burken för att byta en rostig skruv efter att den legat på hyllan några år. Till min förvåning mitt ledaren på UHF kontakten var inte ordentligt lödd utan låg mot mitt stiftet och hölls på plats bara av lödflusset så den kan aldrig ha fungerat som den skall trots många timmar av ihärdigt testande i olika miljöer. Nu kanske den kan fungera för balunen i den ser gedigen ut.
Bra antenn för små och korta tomter.
Tar inte mycket plats
Måste hängas rätt, och gjorda antenn med tillhörande öga (andra sidan av balun) Jag fick skillnad utan och med.
Skal bli intressant att kolla om USA kommer in och man kan TX like bra på den som FD4.
Fungerar med min interna tuner jag har i Yaesu Ftdx10. Tyvärr kan jag inte få till den på 40 m. 80 m fungerar bra och haft många kontakter med den.
Ger inte denna antenn ett betyg så dålig är den men systemet kräver att jag måste ge minst en stjärna. Borde finnas minus att tillgå framför valet.
Har du gott om pengar kasta dem i sjön istället för att köpa denna antenn.
För lyssning är den kanske ok men för TX är den helt kass. Har provat olika montage, motvikter, helt fritt och olika höjder.
Bästa SWR jag kunde hitta när jag svepte den var ungefär 27,200 MHz då var det ca 2,7 i SWR.
På banden där den skall fungera blev det som bäst 3 till 4,5 i SWR så illa är det.
Inga riggars inbyggda tuner tar den utan det måste till tex en MFJ-971 för att få någon funktion.
Swepte den även med en tracking generator och det var ingen höjdare.
Så kasta pengarna i sjön istället eller köp något bättre istället.
När man mäter upp antennen resonerar den inte på något band.
Den går att stämma av på 160m-10m med mina yeasu riggars interna avstämningsenheter.
Antennen funkar att köra på men ger inget fantastiskt resultat. En trap GP ger bättre resultat.
Fördelen är att den är billig, enkel, snabb att få upp och funkar på alla band
Fungerar på 40,20,10 och 6m men får inte till det på 80 meter. Har testat med motvikt i form av jordspett och radial men får inte ner SWR på 80 m . Kan ha fått ett måndagsex men blev en besvikelse eftersom jag köpte denna för att kunna köra 80m.
Har kört en hel del qso tillsammans med en FT-817 på 80, 40 och 20 meter och den är kanon.